Perşembe , 30 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Güncel / Birleşmiş Milletler 2020’yi Farabi Yılı İlan Etti

Birleşmiş Milletler 2020’yi Farabi Yılı İlan Etti

Büyük Türk bilgini ve filozof Farabi’nin doğumunun 1150. Yıl Dönümü anısına Birleşmiş milletler 2020’yi Dünya Farabi yılı ilan etti.

4 ÜLKENİN GİRİŞİMİ İLE GERÇEKLEŞTİ Bilim insanı ve filozof Farabi’nin doğumunun 1150. yıl dönümü anısına Kazakistan, Türkiye, İran İslam Cumhuriyeti, Irak ve Rusya Federasyonu’nun desteği ile 2020’nin Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Farabi Yılı ilan edilmesi dolayısıyla, Dışişleri Bakanlığı Yurt Dışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdürlüğü, birçok kamu kuruluşuna yazı göndererek Farabi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi toplamakta.

FARABİ 1150 YIL ÖNCE KAZAKİSTAN’DA DOĞDU Kazakistan Devleti’nin isteği üzerine UNESCO tarafından 2020’nin Farabi Yılı ilan edilmesi dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet’i, Farabi’ye büyük önem vermekte, bu konuda kültürel çalışmalar yapmaya teşvik etmektedir

DÜNYACA TANINAN FARABİ KİMDİR?

Farabi, Kazakistan’ın Çimkent, Türkistan şehirlerine çok yakın Otrar kenti sınırlarında olan eski Farab Kentinde 870 yılında dünyaya geldi. İlk eğitimini burada alan ve gençlik yıllarında, Moğol istilasıyla yok olan ve İskenderiye Kütüphanesi’nden sonra dünyanın en fazla kitap ve elyazmalarının bulunduğu Otrar Kütüphanesi’ndeki kaynaklardan yararlanan, eğitimini Buhara ve Semerkant’ta devam ettirdikten sonra Bağdat, Kahire, Halep ve Şam’da yaşayan Farabi, bilimin birçok alanında; matematik, astronomi, dil bilimi, kimya, biyoloji, felsefe, tıp, mantık, sosyoloji, siyaset, hukuk, ahlak ve diğer bilim dallarında insanlığa ışık tutan teoriler ortaya koydu. Aristo’dan sonra “İnsanlığın ikinci öğretmeni” olarak dünyada üne kavuşmuş Türk bilim insanı Farabi 950 yılında Şam’da hayatını kaybetti.

Farabi bir bilim adamı, İslam felsefesinin parlak yıldızı, dünya felsefesinin önde gelen bir ismidir. Onun çok yönlü bilimsel araştırmaları o dönemki bilimin bütün yönlerini kapsamıştır ve dünyanın bilimsel gelişimine büyük katkılar sağlamıştır. Böyle bir kişiliğin gençlere rol model olması adına, 2020 yılında Farabi’nin gençlere tanıtılması ile ilgili araştırma ve kültürel çalışmalarda resmî ve özel tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak kültür ve medeniyet tarihimize vefa borcumuzu ödemeye çalışmaktayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız