Çarşamba , 24 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Güncel / DİYANET, KYK YURTLARINA ‘REHBERLİK HİZMETİ’ VERECEK

DİYANET, KYK YURTLARINA ‘REHBERLİK HİZMETİ’ VERECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle gençlerin beden ve ruh sağlıklarına katkıda bulunmak üzere, gençlere sporu sevdirmek, serbest zamanlarını spor yaparak geçirmelerini sağlamak ve onların fiziksel ve sosyal aktivitelere katılımlarını sağlayarak gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. Diyanet, İmzalanan protokole göre, KYK yurtlarında kalan öğrencilere ‘rehberlik hizmeti’ verecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bugün en büyük sorumluluklardan birinin gençliğe doğru bir rehberlik yapılması olduğunu belirterek, gençliğin heyecanı ile İslam’ın hakikatlerinin buluşması durumunda dünyanın güzelleşeceğini söyledi.

Günümüzde bilgi, ulaşım ve iletişim teknolojisinde yaşanan hızlı gelişim ve değişimlerin gençliğin işini zorlaştırdığını, olumsuz bir takım akımlar ve mecralar karşısında onları zayıf ve savunmasız hale getirdiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Bizim kendimiz, geleceğimiz ve ahiretimiz adına en büyük sorumluluklarımızdan biri de gençliğimize doğru bir rehberlik yapmaktır. Onları inanç ve medeniyet değerleriyle buluşturmaktır. Eğer bugün gençliğin heyecanıyla İslam’ın hakikatleri buluşursa dünya güzelleşecektir” dedi.

“Gerçek kahraman, Rabbini tanıyan ve insanlığa faydalı olandır”

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin hadisinde buyurduğu ‘İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır’ ilkesinin gençliğe ideal kılındığında insanlığın huzuru yaşayacağına vurgu yaparak, “Gençliğin dünyasına gerçek kahramanlığın, kendini bilen, Rabbini tanıyan, ailede saygılı, topluma karşı sorumlu, insanlığa karşı duyarlı, çevreye karşı bilinçli bir insan olmakla mümkün olduğunu yerleştirdiğimizde yeryüzünde adalet ve ahlak hakim olacaktır. Elbette bu sorumluluk bizimdir, yetişkinlerindir” diye konuştu.

Her insanın bir âlem, her varlığın bir ayet olduğu bilinciyle hareket ederek gençlere değer verilmesi gerektiğine işaret eden Başkan Erbaş, “Düşüncesi, hayat tarzı, kılık kıyafeti ne olursa olsun gençlerimizi aynı şekilde sahiplenmeli ve onlara önem vermeli, onları hep birlikte geleceğe hazırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

“Gençlere örnek olmalıyız”

Başkan Erbaş, gençlerle iletişim kurulurken sürekli eleştiri ve olumsuzluklar üzerinden değil, rehberlik ekseninde bir iletişimin tercih edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Gençlerde görmek istediğimiz erdemleri yaşayarak örnek olmalıyız, rol model olmalıyız. Onlara Peygamber Efendimizin yaklaştığı gibi yaklaşarak, kendileriyle dost olmanın, hayatı paylaşmanın, yetki ve sorumluluk ile onları geleceğe hazırlamanın ve en önemlisi onlara engin ufuklar açmanın gayreti içinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

“711 hocamızla, gençlere manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunuyoruz”

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının toplumun tüm kesimlerine olduğu gibi gençlerimize de din hizmeti sunma ve rehberlik yapmasının yasal sorumluluğu olduğunu anımsatarak, şu iki hususun altını çizdi:

“Birincisi; Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gençlere yönelik hizmetlerimizi “Manevi Danışmanlık ve Dini Rehberlik Hizmetleri” kapsamında gerçekleştiriyoruz. İkincisi; Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlarımızla işbirliği içerisinde bu hizmetleri yürütmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda gerek Bakanlık gerekse Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kurumlar arası işbirliğinin en güzel örneklerini sergilemeye çalışıyoruz. Bugün bu imza töreni ile gençlere manevi danışmanlık hizmetlerinde işbirliği ve koordinasyonumuzu daha da güçlendirmiş olacağız. Şu an itibariyle 711 hocamız, KYK öğrenci yurtlarında gençlere manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmak üzere görevlendirilmiştir.”

Protokolün gençlik hizmetlerine daha çok imkân ve ivme kazandıracağını ifade eden Erbaş, protokolün gençler, çocuklar, aileler ve milletimiz için hayırlı hizmetlere vesile olmasını diledi.

Törende konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kurumların gençlerin bugünü ve yarınını daha güçlü kılma adına ciddi çalışmalar yaptığını belirtti.

Bakanlığın 700 bini aşkın öğrencinin kaldığı Kredi Yurtlar Kurumu, gençlik kampları ve spor tesislerinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, protokolle gençliğe yönelik yapılan iş birliği çıtasını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, gençliğin istismar edilmemesi ve kullanılmaması için ciddi mücadele verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Maalesef bazı mahfiller gençlerimizi geçmişte istismar ettiler ama bundan sonraki süreçte bu tür iş birlikleriyle onlara hiçbir istismar alanı bırakmayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kurumlar arası iş birliği çalışmalarına önemli imkan sağladığını anlatarak, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın önemli miktarda bir personel sayısı var. Camilerdeki cemaatlerin ve Kur’an kurslarındaki öğrencilerin spora yönlendirilmesi, sporla ilgili bilincinin artırılması hakikaten önemli bir misyon. Bu konudaki iş birliğimizin hem sportif geleceğimiz açısından hem de sportif başarılar açısından önemli bir aşama olduğunu düşünüyorum. Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı müesseselerde de spor imkanlarını Bakanlık olarak nasıl artırabiliriz? Bu iş birliğiyle inşallah bunu da sağlamanın çabası içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, bu yılı “Gönüllülük Yılı” ilan eden Bakanlığın çalışmalarına Diyanet İşleri Başkanlığının katkılar sağlayabileceğini dile getirerek, kurumlar arası iş birliğinin gelecek dönemde değişen şartlara göre artırılabileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Kasapoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş iş birliği protokolünü imzaladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız