Perşembe , 18 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Dünya / “FİLİSTİN’İ YAHUDİLERE VERMEDİĞİM İÇİN BENİ DEVİRDİLER”

“FİLİSTİN’İ YAHUDİLERE VERMEDİĞİM İÇİN BENİ DEVİRDİLER”

Geçtiğimiz günlerde imzalanan ateşkesle Gazze ve İsrail anlaştı.

Yarım asırı aşan ve yüzlece Filistinlinin öldüğü saldırılar Ortadoğu’nun bir numaralı sorunun tarihi köklerini de akıllara getiriyor.

II. Abdülhamid Filistin’e Yahudi Yerleşimini Yasaklamıştı

Dünya tarihinde 1947 yılında ülke olarak var olan İsrail, Osmanlı zamanında da devletleşme ve alan kazanmak için bir çok çabaya girmişti.

O dönemde Alman komutan Ortadoğu’nun kapısının Filistin olduğunu, buraya da Yahudiler’in yerleştirilerek hem İslam dünyasının frenleyeceğini hem de Batı’nın içindeki safrayı atmış olacağını ifade eder.

 Osmanlı Tarihi’nde bu konuyla ilgili en dikkat çekici gelişmeler İkinci Abdülhamid zamanında yaşandı. Öyle ki tahttan indirildikten sonra şeyhine bir mektup gönderen ikinci Abdülhamid, Filistin ve Kudüs’te Yahudilere yerleşim izni vermediği için tahttan indirildiğini yazdı.

Mektupta Sultan II. Abdülhamid, İttihatçıların ve Yahudilerin tüm ısrarlarına ve 150 milyon altın tekliflerine rağmen Kudüs’ü nasıl satmadığını kendi ağzıyla anlatıyor. Abdülhamid, mektubunda özellikle Filistin’de Yahudilere toprak vermediği için tahttan indirildiğini dile getiriyor.

İşte Abdülhamid’in O Mektubu!

İşte 31 Mart olayıyla İttihatçılar tarafından tahttan indirilip Selanik’e gönderilen Sultan II. Abdülhamid’in, bu dönemde Suriye’deki şeyhi Mahmut Ebu Şamat’a yazdığı Filistin mektubundan dikkat çeken satırlar:

Ancak ve ancak ‘Jön Türk’ ismiyle maruf ve meşhur olan İttihat Cemiyeti’nin rüesasının tazyik ve tehdidiyle Hilâfet-i İslâmiyeyi terke mecbur edildim. Bu ittihatçılar, Arazi-i Mukaddese ve Filistin’de Yahudiler için bir vatan-ı kavmî kabul ve tasdik etmediğim için ısrarlarında devam ettiler.

Bu ısrarlarına ve tehditlerine rağmen ben de katiyen bu teklifi kabul etmedim. Bilâhare yüz elli milyon altun İngiliz lirasi vereceklerini vaat ettiler.

Bu teklifi dahi katiyen reddettim ve kendilerine şu sözle mukabelede bulundum: ‘Değil yüz elli milyon İngiliz lirası , dünya dolusu altın verseniz bu tekliflerinizi katiyen kabul etmem!

Ben otuz seneden fazla bir müddetle Millet-i İslâmiye’ye ve Ümmet-i Muhammediye’ye hizmet ettim. Bütün Müslümanların ve salatin ve Hulefa-i İslâmiyeden aba ve ecdadımın sahifelerini karartmam ve binaenaleyh bu tekliflerinizi mutlaka kabul etmem’ diye kat”î cevap verdikten sonra hal’imde ittifak ettiler.

Ve beni Selanik’e göndereceklerini bildirdiler. Bu son tekliflerini kabul ettim ve Allah Teâla’ya hamd ettim ki ve ederim ki; Devlet-i Osmaniyye ve Alem-i İslâm’a ebedî bir leke olacak olan tekliflerini, yani Arazi-i Mukaddese ve Filistin’de Yahudi devleti kurulmasını kabul etmedim.

İşte bundan sonra olan oldu. Ve bundan dolayı da Mevlâ-yı Müteal Hazretlerine hamd ederim.”

İşte 1946 yılından günümüze kadar İsrail haritasının değişimi!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız