Perşembe , 30 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Galeri / KİHDER, Çamlıdere gezisinde buluştu

KİHDER, Çamlıdere gezisinde buluştu

Keçiören İmam Hatipliler Derneği KİHDER, geleneksel gezi programlarından bir tanesini daha gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz haftasonu yapılan piknikte ilk durak; Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinde Ankara’nın Çamlıdere beldesinde yaşayan evliyanın büyüklerinden olan Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri’nin Türbesi oldu.

Ka’be-i Muazzama’da yıllarca imamlık yapan Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri, manevi işaret ile Medine-i Münevvere’ye geldi. Orada Resulullah Efendimizin (S.A.V ) mübarek türbesinde yedi sene kadar türbedarlık hizmetinde bulundu.

Gezinin ikinci durağı ise Şeyh Ali Semerkandi Hz. Müzesi oldu.

15. yüzyıl Çamlıdere’sini anlatan ve Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri’nin ilçeye geldiği dönemdeki Çamlıdere’den görüntüler sunan ve halkın yaşam tarzını sergileyen müzede yerel halkın yaşam tarzına ve kültürüne dair en ince ayrıntılar düşünülerek dizayn edilmiş.

Bal mumu heykellerden yapılmış olan yöre insanın esnaf görüntüleri, yoğurtçu babadan sokak satıcısına, sokak berberinden marangozuna, yorgancıdan semerciye kadar dönemin esnaflarının günlük yaşantısını sunan müze misafirlerine zamanda yolculuk yapma keyfi sunuyor.

Şeyh Ali Semerkandi türbesi yanı başında bulunan Kutsal Emanetler Müzesi’nde ise; Şeyh Ali Semerkandi Hazretlerinin ilçeye bırakmış olduğu emanetleri bu müzede sergilenmektedir.

Tarihi yerleri ile Ankara’nın dikkat çeken yerlerinden olan Çamlıdere ilçesi, adeta bir müze cenneti.

Küçüklerin ve büyüklerin ortak eğlenebileceği ender bir müze olan Oyun ve Oyuncak Müzesi ve Terazi müzesi de gezilen yerler arasında yerini aldı.

“Adalet bütün erdemlerin başıdır.” diyen Şeyh Ali Semerkandi, aynı zamanda Hz. Ömer’in torunudur.

Hz Ömer denince akla ilk gelen adalettir, adaletin simgesi ise geçmişten günümüze kadar terazi olmuştur. Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan müze; geçmişin izlerini taşırken aynı zamanda ziyaretçilerine de zamanda yoluculuk yaptırıyor.

Doğa ve Hayvan Müzesi’nde ise bu coğrafya üzerinde yaşayan hayvanların doğal bir şekilde vefatları sonucu bedenleri belediye tarafından toplanıp, taknif edilerek hazırlanmıştır.

İçerisinde yüz farklı çeşit hayvanın bulunduğu müzede özel ses sistemi efektleri kullanılarak hayvanların doğa içerisindeki seslerini duyabiliyorsunuz.

En ince detayların bile düşünülerek hazırlanan müze, mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Gözlerin ve yüreklerin doyduğu Çamlıdere’ye gezisinde mideler ise piknikle bayram etti.

Geziye katılan KİHDER Başkanı Uğur Korkmaz, rehber hizmeti nedeniyle Çamlıdere Belediyesi’ne teşekkür etti.

kaynak:kihder.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2019 ylı Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız