Cuma , 19 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Teknoloji / Çin’de Huawei markalı telefon satışları patladı

Çin’de Huawei markalı telefon satışları patladı

Çin’de yaşanan son gelişmelerde Çinli akıllı telefon kullanıcıları Apple markalı akıllı telefonlardan vazgeçmeye başladıklarını hatta bu markayı kullanmalarının utanç verici olduğunu belirtirken artık Huaweimarkalı telefonları tercih edeceklerini belirtiyorlar.  

Çin medyası tarafından yapılan haberlere göre Çinlilerin Apple markalı akıllı telefonlardan vazgeçmesiyle Huawei markalı akıllı telefonların satışları yüzde 130 oranında arttı.

Çin’de Huawei markalı akıllı telefon satışları %130 arttı!

ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomik rekabetin tüm dünyayı etkilemesi bekleniyor. ABD yönetiminin geçtiğimiz günlerde Huawei‘ye yönelik yaptırımlar uygulayacağını açıklaması ile birlikte başlayan süreç Çin ile ABD arasında yaşanacak büyük ticari sorunları da beraberinde getirdi. Huawei’ye uygulanan yaptırımların kabul edilemez olduğunu belirten Çinliler Apple ürünlerini boykot etme kararı almışlardı. Gelinen süreçte Çin’de Huawei akıllı telefon satışları  yüzde 130 oranında artış gösterirken Apple markalı akıllı telefon satışlarında büyük oranda düşüşler yaşanması bekleniyor.

South China Morning Post’un (SCMP) haberine göre, Amerika’nın Huawei’ye karşı almış olduğu kararlardan sonra Çinliler yeni telefon alırken Apple markalı olanları tercih etmek yerine kendi markalarına yöneliyorlar. Counterpoint isimli araştırma şirketinin son verilerine göre Çin’deki iPhone satışlarının oranı geçtiğimiz yıl yüzde 9.1 iken, ABD hükümetinin Huawei’ye karşı yaptırımlar uygulayacağına karar vermeden önce zaten bu oran yüzde 7.1‘e düşmüştü. Yaşanan son gelişmelerle birlikte bu düşüşün daha şiddetli olarak devam etmesi bekleniyor.

Apple Çin’de kan kaybediyor!

ABD hükümetinin Huawei’ye karşı aldığı yaptırım kararlarından sonra Çin hükümetinden yapılan açıklamalar doğrultusunda bu uygulamaya karşı onlarında cevaplarının olacağı belirtilmişti. Çin’de hizmet veren en büyük güneş enerjisi birimi üreticilerinden birinde yönetici olarak görev yapan Wang Zhixinin basına yaptığı açıklamalarda, on yıldır iPhone kullanıcısı olduğunu ancak artık iPhone markalı telefon kullanmayacağını ve yakın zamanda kullandığı iPhone 7’yi değiştirerek Huawei P30 aldığını belirtiyor. Özellikle Çinlilerin Apple ürünlerine karşı başlatmış olduğu boykot kararı iPhone satışlarını önemli ölçüde etkileyecek gibi görünüyor. Adeta Çin’de kan kaybetmeye başlayan Apple’ın ilerleyen günlerde daha büyük problemeler yaşayacağı öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KONYA’DA İHL’LİLER UYDU EĞİTİMİNDE

Konya’da uydu eğitimi başlıyor. İTÜ-APİS AR-GE TAKIMI tarafından Konya’da model uydu yapım eğitimi verilecek. Tüm …

Sosyal Medya Hesaplarımız