Çarşamba , 24 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Eğitim / Celaleyn Tefsiri Okumaları Başladı

Celaleyn Tefsiri Okumaları Başladı

Önder Ankara’da, Celaleyn Tefsiri Okumaları başladı.

Tefsir okumalarının ilk dersinde Celaleyn Tefsiri’nde Maide Süresi’nin 34’üncü ayetlerine kadar gelindi.

İkinci ders ise 16 Kasım Cumartesi günü icra edilecek. Bu haftaki dersin konusu ise Maide Süresi 34 ila 50 ayetleri arasında geçen ayetlerin tefsiri olacak.

İKİ NEHİR BİR DENİZ

Tefsir ilminde oldukça önemli bir yeri olan Celâleyn Tefsiri’nin ilginç bir özelliği var. O da iki müellifli olmasıdır. Tefsirin Kehf suresi sonuna kadar olan kısmını Celâleddin Mahallî (ö.1459), geri kalan kısmını Celâleddin Suyutî (ö.1505) yazmıştır.

İkisi de Kahire’de doğmuş ve vefat etmiş bu âlimlerin isimlerinin de aynı olması sebebiyle tefsire, “iki celal” anlamına gelen “celâleyn” adı verilmiştir. İki müellifli bir eser olmasına rağmen üslup açısından bâriz bir farklılık göze çarpmaz, bilakis şaşırtıcı bir uyumdan söz edilebilir.

Tabi bir de müellifleri sıradan insanlar değil. Biri “Mahallî’nin zekâsı, elması deler.” diye anılan Celâleddin Mahallî, diğeri de irili ufaklı 600 civarında eser yazmış olan ve dinî ilimlerde otorite kabul edilen Celâleddin Suyutî.

Üstad Mehmet Âkif’e göre, dinî ilimlerle meşgul olan bir talebenin asgarî Kur’an bilgisinin ölçüsünü Celâleyn Tefsiri oluşturur. Anlatılır ki; Mehmet Âkif Ersoy’da Celâleyn’i yanından hiç ayırmaz, Mushaf okur gibi devamlı okurmuş. Hatta bu eseri on sekiz defa hatmetmiştir.

Her Cumartesi sabah 08.30 ile 12.00 arasında her hafta farklı hocalar eşliğinde icra edilen programımıza tüm kardeşlerimiz davetlidir.

Siz de bu nadide eserin güzelliklerini sakın kaçırmayın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız