Cuma , 19 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Eğitim / İzmir İHL’liler ‘Genç Ahiler Projesi’ni Başlattı

İzmir İHL’liler ‘Genç Ahiler Projesi’ni Başlattı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Akademisi kapsamında ‘Genç Ahiler Projesi’nin startını verdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İmam Hatipliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ortaklığında gerçekleştirdiği Genç Ahiler Projesi’nde, İzmir Kalkınma Ajansı ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan mentor desteği alınacak.

Eğitim 2023 Vizyonu doğrultusunda ‘Girişimci Vizyon Hedef İnovasyon’ sloganıyla yola çıkılan projede, ortaöğretim öğrencilerine girişimcilik becerisi kazandırılması hedefleniyor.

Konak ilçesinde düzenlenen proje tanıtım ve bilgilendirme toplantısında İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’nin yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, İMHAD Başkanı Burhanettin Kansızoğlu, Kâtip Çelebi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Tolga Şentürk, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Sürekli Eğitim Merkezi Eğitim Sorumlusu Yasin Demirlenk ve İESOB Eğitim Müdürü Ahmet Tanık ile katılımcı okulların müdürleri hazır bulundu.

Projede Girişimcilik ve Sosyal Bilinç Bir Arada

İMHAD Başkanı Burhanettin Kansızoğlu, bu yıl pilot çalışma olarak İzmir’de başlatılan projenin, önümüzdeki yıl ulusal ve uluslararası alanda yaygınlaştırma çalışmalarıyla devam edeceğini kaydetti.

Ardından söz alan Kâtip Çelebi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Tolga Şentürk, projenin içeriği ile ilgili bilgi verdi. Şentürk, konuşmasında tarihsel kökleri itibariyle Türk kültüründe olan Ahilik teşkilatı ile günümüzde popüler olan sosyal girişimcilik olgusunun örtüştüğünü ifade etti.

Projenin ana temasının sosyal girişimcilik olduğunu vurgulayan Şentürk, sanal şirketler kuran öğrencilerin bu işletmelerden elde ettikleri geliri projelendirerek tekrar toplum yararına dönüştüreceğini belirtti. Projenin iki hedefi olduğunu vurgulayan Şentürk, bunlardan birinin gençlere girişimcilik ruhunu aşılamak, diğerinin de gençlerde sosyal bilinci uyandırmak olduğunu söyledi.

Kazancı İyiliğe Dönüştüren Proje

Toplantıda konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, öğrencilerin yalnızca akademik başarı odaklı değil, aynı zamanda sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılan, inovatif düşünen ve girişimci ruhlu bireyler olarak yetişmesinin önemine değindi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, yaptığı konuşmada ahilik teşkilatının önemini vurguladı. İş ahlakını ve erdemini gençlere kazandıracak ahilik öğretisinin, bu anlamlı proje ile yeniden hayata geçirildiğini söyleyen Yahşi, şu ifadeleri kullandı: “El birliğini, gönül dirliğini ve hak terazisini mesleğine kıble yapan ticaret erbaplarının kurduğu ahilik teşkilatı, yüzyıllardır bu toprakların gururu olmuştur. Ahilik, bizi biz yapan değerler ile karılmış olan harcın üstüne, bilgi ve sanat inşa edilmiş bir teşkilattı. Bu tür çalışmalarla, çocuklarımız da maddeye teslim olmadan, gayeyi mana âleminde kuşanan neslin evlatları olarak yetişecek. Bu çalışmayla gençlerimiz, yalnızca maddi kazanımlar üzerine bina edilen girişimciliğin, insani amaçlara hitap etmediğini öğrenecek. Artık 21. yüzyılda çocuklarımızın girişimcilik ruhunu beslemek ve onları bu konuda teşvik etmek, tercih değil bir zarurettir. Bilgiyi fikre, fikri üretime ve en önemlisi kazancı iyiliğe dönüştüren bu projenin, güzel bir ses vereceğine inanıyorum.”

Katılımcılara Proje Hakkında Bilgi Verildi

Konuşmaların ardından gerçekleşen tanıtım sunumunda; katılımcılar, ‘Genç Ahiler Projesi’ ile ilgili bilgilendirildi. Liseli gençlerin girişimcilik ve sosyal sorumluluk becerilerini arttırmak amacıyla tasarlanan proje kapsamında, gönüllü lise öğrencileri bir araya gelerek faaliyet yürütmek istedikleri alanda işletme kuracak. Öğrenciler, söz konusu işletmelerden elde edilen kârın önemli bir kısmını, tespit ettikleri bir sosyal sorunun çözümüne destek olmak için kullanacak.

Salt iktisadi kazanımdan öte toplum yararının gözetildiği proje kapsamında katılımcı okullardan iki danışman öğretmen belirlenerek eğitime alınacak. Katılımcı okullarda öğrenciler tarafından kurulan şirketler, gönüllü öğretmenler rehberliğinde faaliyet yürütecek. Proje sürecinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi akademisyenleri, gönüllü iş adamları ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri tarafından öğrencilere mentorluk desteği sağlanacak.

Hayata geçirdikleri işletmenin elde ettiği kazançla topluma fayda sağlamayı amaçlayan öğrenciler, proje kapsamında çeşitli gençlik kampları ve etkinliklere katılacak. Düzenlenecek yarışmalarda eğitim ve kültür gezisi ödülü kazanma imkânına kavuşacak olan gençler, bu faaliyetler ile ticari ve kültürel alandaki bilgi ve becerilerini geliştirecek.

Projeyle, ‘kazancı amaç olarak değil, topluma hizmette bir araç olarak gören’ geleceğin fark yaratacak girişimcilerinin yetiştirilmesi hedefleniyor. Kâr odaklı girişimcilik projelerine yeni ve doğru bir alternatif olarak geliştirilen çalışmayla, liseli öğrencilere girişimcilik becerisi kazandırılırken gençlerin elde ettikleri kazancı, toplum faydası için kullanma erdemini kazanmaları hedefleniyor.

Genç Ahiler ile ilgili bilgileri instagram, twitter ve facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.

kaynak:izmir.meb.gov.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız