Cuma , 19 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Güncel / Sağlık sektöründe kariyer yapmak isteyenler dikkat!

Sağlık sektöründe kariyer yapmak isteyenler dikkat!

User Rating: Be the first one !


Sağlık sektörü, günümüzün en geçerli ve gelecek vadeden sektörlerinin başında geliyor. Her yıl onbinlerce aday, sağlık sektöründe iyi bir kariyer sahibi olabilmek için zorlu bir rekabetin içine giriyor. Bu uzun yolculuğun ilk adımı ise kuşkusuz iyi bir üniversite eğitimi! Peki, bu alanda eğitim alırken hangi kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor? Henüz tercihinizi yapmadıysanız ve yola nereden başlamak gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri varsa doğru yerdesiniz. Üniversitelerin sağlık sektörünü ilgilendiren bölümlerini sizin için mercek altına aldık. İşte detaylar…

Tıp Fakültesi seçerken;

Sağlık sektöründe olmak, bir anlamda bilimle iç içe olmayı beraberinde getiriyor. Bilim dur durak bilmeden ilerlemeye devam ettiği sürece bir hekim adayının da bu gelişime sürekli ayak uydurması gerekiyor. Bu noktada Tıp fakültelerinden yetkin bir şekilde mezun olabilmenin koşulu, mesleğinizde kullanabileceğiniz güncel ve bilimsel bilgiye sahip olmaktır. Bunun için de tercih edeceğiniz fakültenin modern ekipmanlarla donatılmış, multidisipliner laboratuvarlarda araştırma yapabileceğiniz, sizi en son teknoloji ile buluşturabilecek imkanlara sahip olması gerekmektedir.

Diş Hekimliği Fakültesi seçerken;

Eğer hedefinizde Diş Hekimliği okumak varsa üniversite eğitiminde karşınıza iki önemli kriter çıkıyor; alanındaki teknolojik gelişmelere hakim olmak ve ağız-diş sağlığı hizmetlerini etkin olarak verebilecek yetkinlikte olmak. Bu iki kritere sahip olmanın yolu da yine üniversitenin size sağlayacağı imkanlarla doğru orantılı. Teknolojik ilerlemeleri merkeze alan, modern laboratuvarlara sahip bir üniversite, bu alanda ön plana çıkmanızda ve sektörde yönlendirici bir pozisyonda olmanızda en önemli katkıyı sunacaktır.

Eczacılık Fakültesi seçerken;

Eczacılık mesleği, her dönemin en popüler, en çok tercih edilen mesleklerin başında gelmektedir. Eczacılığın farklı alanlarında etkin rol alabilecek ve eczacılığın geleceğine yön verebilecek niteliklere, bilgi ve beceri düzeyine sahip olmak sizi bu alanda birkaç adım öne taşıyacaktır. Donanımlı bir eczacı olmak için tercih edeceğiniz üniversitenin Eczacılık Lisans Çekirdek Eğitim Programı ile tam uyumlu, çağdaş ve yenilikçi bir anlayışla planlanan bir eğitim modelini benimsemiş olması gerekmektedir.
Fakülteniz ayrıca, öğrencilerine tam donanımlı, eğitim ve araştırma laboratuvarlarında yürütülecek uygulamalı derslerin yanı sıra Mesleki Beceri ve Simülasyon Laboratuvarında uygulamalı farmasötik bakım eğitimi, üniversite bünyesindeki hastanelerinde uygulamalı klinik eczacılık eğitimi, üniversite bünyesinde kurulacak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi’nde uygulamalı Fitofarmasi eğitimi ve bu eğitimle beraber endüstride çalışma olanakları sunmalıdır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi seçerken,

Sağlık sektöründe yetkin personele duyulan ihtiyaç, Sağlık Bilimleri Fakültelerine olan ilginin her yıl biraz daha artmasını sağladı. Eğer siz de bu alanda iyi bir eğitim almak ve kariyerinizin ilk adımını üniversite sıralarında atmak istiyorsanız tercih edeceğiniz üniversite, hedeflerinize ulaşma konusunda belirleyici olacaktır. Üniversitenin gerçek bir hastanede uygulamalı eğitim verebiliyor olması, derslik ve laboratuvarlarının ise ihtiyacınız olan her türlü imkanı sunabiliyor olması, tercih aşamasında mutlaka gözetmeniz gereken ayrıcalıklardır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi içerisinde gelecek vadeden bölümlerin başında Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Ebelik gibi bölümler geliyor.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu seçerken,

Sağlık sektörü, geniş ekosistemi sayesinde farklı alanlarda çok sayıda yetkin personele ihtiyaç duyuyor. Meslek Yüksekokulları, bu ihtiyacın karşılanmasında hem sektöre hem de sağlık sektöründe kariyer edinmek isteyen gençlere önemli fırsatlar sunuyor. Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinden, her türlü sistem travmasını tanıyıp uygun acil yaklaşımı ve ilk müdahaleleri yapabilen sağlık teknikerliğine; anestezi uzmanlığından, laboratuvar personelliğine kadar pek çok alanda iyi bir kariyer için ilk adımı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bölümlerinde atabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kriter ise, seçtiğiniz üniversitenin tüm bu alanları kapsayan, modern bir eğitim anlayışına ve gerekli teknolojik alt yapıya sahip olmasıdır.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Ameliyathane Hizmetleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Diş Protez Teknolojisi, Ağız ve Diş Sağlığı, Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama gibi önemli bölümlerden kendiniz için en uygun olan bölümü tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız