Çarşamba , 24 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Güncel / İMAM HATİPLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAM DESTEK

İMAM HATİPLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAM DESTEK

Türkiye koronavirüsle mücadele ederken, yardımlaşma konusunda tek yürek oldu. Bir yardımlaşma da imam hatip öğrencileri ve öğretmenlerinden geldi. Türkiye’nin dört bir yanındaki imam hatip ortaokulları ve liseleri, sağlık personelinin kullanımı için siperlik ve maske üretmeye başladı.

İmam hatip liselerinde robotik kodlama için kurulan atölyeler şimdi tıbbi maske üretim atölyesine dönüştürüldü. Doktorlar ve sağlık personelinin kullanımı için maske tasarlayan atölyeler, 3D yazıcılar vasıtasıyla üretimini de gerçekleştirdi.

Gönüllü öğretmen ve öğrenciler

Türkiye’nin doğusundan batısına güneyinden kuzeyine hemen hemen her bölgedeki imam hatip okullarının katıldığı seferberlikte, gönüllü öğretmen ve öğrenciler görev alıyor. Bölgelerindeki sağlık kuruluşlarından talep alan okullar, yerel yönetimlerin de desteğini alarak üretime geçti. Her okul kendi kapasitesine göre günlük belli bir sayıda üretim yaparken, maskeler toplu olarak okulların bulunduğu şehirlerdeki hastanelere teslim ediliyor.

Hatay, Samsun, Karaman…

Hızlı bir şekilde örgütlenen ve üretime geçen okullar arasında hem imam hatip ortaokulları hem de imam hatip liseleri yer alıyor. Antakya Hz. Ayşe Kız Anadolu İHL gönüllü öğretmen ve öğrencileri üretime başladı. Samsun İlkadım Emine Ahmet Yeni Anadolu İHL ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık personelinin koruyucu siperlik ve maske ihtiyacını robotik kodlama sınıfındaki üretimle karşılıyor. Karaman Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İHL’de de sağlık çalışanlarına destek olmak üzere şeffaf yüz koruyucu siper maskesi üretimine başlandı. İstanbul Ataşehir Kız Anadolu İHL üretim yapan başka bir okul. 3D yazıcılardan şeffaf maske üreterek ilçedeki hastanelere sağlık desteği veriyor.

Hafızlık okulu da var

“Ülkemiz için bir aradayız” sloganıyla harekete geçen okullar arasında hafızlık projesi uygulayan Düzce İmam Hatip Ortaokulu da var. Okulun robotik atölyesinde gelen istek üzerine sağlık personeli ve hekimlerin ihtiyacı olan yüz koruyucu siperlik ve maske üretimine başladı. Öğrenci ve öğretmenler üretimlerini sürdürerek bu zor günlerde sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edecekler.

Tüm bölgelerden destek

Sağlık personeli için maske ve siperlik üretimi yapan okullardan bazıları şunlar: Kütahya Gediz 1 Eylül İHO, Kastamonu Hüma Hatun Kız AİHL, Antalya Kepez Nebi Güney İHO, Isparta Şehit Komiser Muhsin Kiremitçi İHO, Mersin Ahi Evran İHO, Aksaray Güzelyurt AİHL, Afyon Şehit Sami Çifci İHO, Denizli Çameli AİHL, Bursa İnegöl AİHL, Kahramanmaraş Onikişubat Kervan Turgut Pekel İHO, Necmettin Erbakan AİHL, Hacı Osman Arıkan İHO, Manisa Turgutlu AİHL, Çanakkale Biga İHO, Bursa İnegöl Gaziosmanpaşa İHO, Ankara Gölbaşı Milli İrade Uluslararası Kız AİHL, Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan AİHL, Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL, Sivas Şarkışla 15 Temmuz Milli İrade İHO, Bursa Gemlik Roda AİHL.

kaynak:Önder

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİ İLE EĞİTİMİN BULUŞTUĞU YER: ŞEHİT AHMET ÖZSOY KIZ İHL

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde Türsat’ı canı pahasına koruyan şehit Ahmet Özsoy’un adını taşıyan …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız