Pazar , 21 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Eğitim / Kartal Anadolu İHL İle İlgili Yeni Açıklama

Kartal Anadolu İHL İle İlgili Yeni Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 5N1K’da Cüneyt Özdemir’in sorularını cevapladı. Kartal Anadolu İmam HAtip Lisesi İle ilgili Cüneyt ÖZEMİR’in sorduğu tuzak bir soruya Bakan Selçuk’un verdiği cevap üzerinden Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’a eleştiriler yapılırken bir açıklama da Kartal AİHL Mezunlar Derneğinden geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 5N1K’da Cüneyt Özdemir’in sorularını cevapladı. Kartal Anadolu İmam HAtip Lisesi İle ilgili Cüneyt ÖZEMİR’in sorduğu tuzak bir soruya Bakan Selçuk’un verdiği cevap üzerinden Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’a eleştiriler yapılırken bir açıklama da Kartal AİHL Mezunlar Derneğinden geldi.

Eğitim Bir Senli sendikacıların açıklamalarının ardından Kartal AİHL Mezunlar Dernek Başkanı Ömer Faruk Sarımermer de bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi; Türkiye’nin öncü ve önder okullarındandır. 1985’ten bugüne başarmayı gelenek haline getirmiştir. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi dün olduğundan daha fazla bugün başarılıdır.

Türkiye’nin her tarafından tercih edilen ve en yüksek taban puanla öğrenci alan Anadolu İmam Hatip Lisesiyiz. YKS 2019 sonuçlarına göre; okulumuz Türkiye ikincisi (2.) çıkarmıştır. ilk 10’da 2, ilk 100’de 7 öğrenci, ilk 1000’de 39 öğrenci, ilk 10 binde ise 126 öğrencimiz yer almıştır. Ülkemizin ilk IGCSE (Uluslararası Genel Ortaöğretim Sertifika Programı) ve ikinci olarak IB (Uluslararası Bakalorya) programı uygulayan devlet okuluyuz. IGCSE’de 4 yılda 4 dünya birincisi öğrenci çıkardık. IB’de öğrencilerimizin tamamı diploma almaya hak kazandı.

Ulusal ve uluslararası düzeyde proje başarılarında zirvedeyiz. TÜBİTAK Lise öğrencileri arası proje yarışmalarında önceki yıllarda olduğu gibi 2019’da da 2 alanda zirvedeydik. Robotikte 2017 ve 2018’de üst üste iki yıl Türkiye derecesi yapan öğrencilerimiz, Intel ISEF 2019’da ülkemiz için en iyi derece olan 4.’lüğü kazandı.

2019 araştırma projelerinde kimya alanında Türkiye 1.’si olan diğer bir öğrencimiz, 2020 yılında ISEF’te ülkemizi temsil edecektir. Matematik, Fizik, Biyoloji olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilerin, büyük kısmı 2. Aşama olarak bilenen sınav maratonunu başarı ile tamamlamıştır.

Akıl oyunları, bilim ve bilişim yarışmalarına katılan öğrencilerimizin onlarca başarısı var. Okulumuz ulusal çapta düzenlediği organizasyonlarla da akran öğrenmesini temel alan çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kartal Hukuk, Kartal Fikir, Kartal Münazara, KAIHLMUN, Etkin Felsefe…

Uluslararası sosyal sorumluluklara da önem veren okulda,
“Bilim Seyyahları” isimli proje ile 11’den fazla ülkede bilimin, sistematik yönleri deneyler ve etkinlikler ile farklı öğrenci gruplarına aktarılmaktadır.

Okulumuzda 9 farklı alan dergisi yayınlanmakta olup 34 farklı kulüp, okuma grupları, ders halkaları, atölye çalışmaları ve okul proje faaliyetleri devam etmektedir. Mezunlarımızdan yurt dışındaki üniversitelerde okumayı tercih edenler olduğu gibi, ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi’ne en fazla öğrenci gönderen okullarda 3. sıradayız. Sonrasında İTÜ, İstanbul Üniversitesi, YTÜ, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’ni tercih edilmektedir.

Bunlar başarılarımızdan sadece bazıları. Tüm bunlara rağmen biliyoruz ki; “Kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dilleri vardır gerçekleri söyleyemezler”

Ömer Faruk Sarımermer
KAİHL Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOLOJİK VE FERAH SINIFLARI İLE BAŞARIYI YAKALAMAK ÇOK KOLAY…

Keçiören’de merkezi bir konumda olan Keçiören Anadolu İmam hatip Lisesi, teknolojik ve ferah sınıfları ile …

Bir cevap yazın

Sosyal Medya Hesaplarımız